Strict Standards: Declaration of JCacheControllerView::get() should be compatible with JCacheController::get($id, $group = NULL) in /home/jirimiza.cz/jirimiza.cz/libraries/joomla/cache/controller/view.php on line 137

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/jirimiza.cz/jirimiza.cz/plugins/content/phocagallery/phocagallery.php on line 52

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/jirimiza.cz/jirimiza.cz/plugins/content/phocagallery/phocagallery.php on line 64

Blues Jiřího Míži

Vytisknout

curicullum vitae

Napsal Emery. Posted in Park Site

Jiří Míža (ročník 1957 - Ostrava) začínal ve svých sedmnácti letech v Ostravské bluegrassové kapele Bohemia, která díky nejlepším muzikantům tohoto žánru v Ostravě, patřila mezi zavedené pojmy i mimo region. Později vystupoval s kytarou ve folkovém duu, také jako hráč na kontrabas a baskytaru ve folk-rockové formaci, doprovodný kytarista v rockové kapele i ve vlastní skupině, pro kterou skládal hudbu, texty a aranžmá. To vše zhruba od roku 1976 do r.1990, kdy se z Ostravy odstěhoval do Staré Vsi u Rýmařova a tam se začal plně věnovat jen své profesi keramika a výtvarníka, kterého pak vídali i diváci nejrůznějších festivalů, jako např. Prázdniny v Telči, Porta, Moravský vrabec, Mohelnický dostavník a další akce spojené s hudbou, divadlem či s jinou tématikou. Na většině z nich také jako písničkář folkový nebo později hlavně bluesový, co by excelentní kytarista vystupoval. Po roce 2009 však svou práci ukončuje a stává se zaměstnancem v jedné z ostravských tiskáren.

Bluesové hudbě po osmileté pauze propadl na konci devadesátých let a hned zamířil do "Mekky" české bluesové scény, a to na mezinárodní festival Blues Alive (r.2000) v Šumperku. Od té doby byl ještě několikrát pozván k účasti na tomto prestižním festivalu. Za zmínku stojí i několikerá účast na našem největším folk a multižánrovém festivalu Zahrada, kde v roce 2010 dostal cenu redakce a pořadatelské agentury časopisu Folk a navíc získal i druhé místo v hodnocení diváků.

Jeho blues stylově vychází z bluesové hudby z oblasti východního pobřeží USA, tzv. piedmontského blues. Je však také ovlivněno i jinými styly i různými interprety blues. To vše pak vytváří jeho vlastní pojetí tohoto žánru. Kromě akustické kytary používá i rezofonickou a elektrickou kytaru, doprovází se na foukací harmoniku a ke zdůraznění rytmu využívá stompbox. V repertoáru má několik skladeb převzatých a česky otextovaných, avšak převážná část repertoáru se skládá z písní vlastních, a to jak hudbou, tak i textem. Část textů je od jeho kamaráda Ondřeje Bláhy z Olomouce, básníka a bohemisty.

 

"Věrohodnost a opravdovost projevu je autentická, neboť on své blues nejen hraje, ale i žije. Tím vším je Jiří Míža poměrně ojedinělý mezi hráči blues u nás." - Ondřej Bezr - dramaturg a hudební publicista.

 

Společně s Trabandem a Ivou Bitovou patří mezi "objevené" české interprety, pro Terryho Lee Halla, který vystupoval na jednom z ročníku Blues Alive festivalu.

Diskografie: CD - Country blues - vlastní náklad

                        Cizinec ve městě - vlastní náklad (2005

                        nahrávky (na 3 CD) z Blues Alive - vydal Český rozhlas Olomouc

 Kniha autorů Ondřeje Bezra a Michala Šandy o tom co "ještě blues není a co už je" ... a to je blues. (Jeden z textů a krátká povídka ve společnosti zvučných autorů, např.J.Kainar,J. Suchý,V.Merta z našich a ze zámoří třeba J.Lee Hooker.)